Skip to content

Κατατέθηκε σήμερα το ψηφοδέλτιο της Οικολογίας Αλληλεγγύης

2010 Οκτώβριος 17

Από τον υποψήφιο Περιφερειάρχη Μιχάλη Τρεμόπουλο

Κατατέθηκε σήμερα το ψηφοδέλτιο της «Οικολογίας-Αλληλεγγύης» για την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας με υποψήφιο Περιφερειάρχη τον Μιχάλη Τρεμόπουλο.

Στο ψηφοδέλτιο, εκτός από τους 7 αντιπεριφερειάρχες, κατεβαίνουν 41 υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι από τη Θεσσαλονίκη και 31 από τους υπόλοιπους νομούς.

«Πρόκειται για ενεργούς πολίτες, μέλη περιβαλλοντικών, πολιτιστικών, κοινωνικών, συνδικαλιστικών, αθλητικών φορέων, με διακρίσεις στον επιστημονικό, καλλιτεχνικό και επαγγελματικό χώρο, στην αυτοδιοίκηση, στη γειτονιά, στους αγώνες», δήλωσε ο ευρωβουλευτής Μ. Τρεμόπουλος, εκλεγμένος τρεις φορές Νομαρχιακός Σύμβουλος. «Με υψηλή ποιότητα και ήθος στην προσωπική και επαγγελματική ζωή, στα αιτήματα και τις διεκδικήσεις, οι υποψήφιοί μας έχουν τη γνώση, την εμπειρία, τις αξίες και τη βούληση να υπηρετήσουν το συλλογικό συμφέρον. Είμαστε η απάντηση στην παρακμή, στην απαισιοδοξία των ανθρώπων, είμαστε η εγγύηση για τη νέα προοπτική που ανοίγουμε, μια προοπτική οικολογική και κοινωνικά αλληλέγγυα».

Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν άτομα σαν τον κιθαρίστα Ηλία Ζάικο, βασικό πρόσωπο του συγκροτήματος «Blues Wire», τις δυο νομαρχιακές συμβούλους Δήμητρα Γωγάκου και Ελεονώρα Ζώτου, τον καθηγητή Αλέκο Γεωργόπουλο, τον Γιάννη Γέργο, αντιδήμαρχο Ορμύλιας, τη Σοφία Αναστασιάδου, πρώην δημοτική σύμβουλο Βερολίνου με τους Πράσινους, τον πανεπιστημιακό Γιώργο Τριανταφυλλίδη, γνωστό από τους αγώνες του ενάντια στους χρυσοθήρες στη Β. Ελλάδα, τον πρόεδρο του Οργανισμού Πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων ΔΗΩ Χαρίση Αργυρόπουλο, τον υπεύθυνο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Χάρη Κουρουζίδη κ.α.

Συγκεκριμένα, οι υποψήφιοι του ψηφοδελτίου είναι οι παρακάτω:

Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Γωγάκου Δήμητρα, αρχιτέκτονας, ειδικευμένη στον περιβαλλοντικό σχεδιασμό πόλεων και κτιρίων, νομαρχιακή σύμβουλος Θεσσαλονίκης

Αντιπεριφερειάρχης Ημαθίας Κουρουζίδης Χάρης, εκπαιδευτικός, υπεύθυνος Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Νομού Ημαθίας, μέλος της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, του Δικτύου ‘Αειφόρο Αιγαίο’.

Αντιπεριφερειάρχης Κιλκίς Ακριτίδης Λευτέρης, ελεύθερος επαγγελματίας, πρόεδρος του αθλητικού συλλόγου «Ποδηλάτης»

Αντιπεριφερειάρχης Πέλλας Αργυρόπουλος Χαρίσης, Dr βιολόγος, βιοκαλλιεργητής, πρόεδρος του Οργανισμού Πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων ΔΗΩ

Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Ντελής Μιχάλης, εκπαιδευτικός, με πλούσια συνδικαλιστική δράση

Αντιπεριφερειάρχης Σερρών Πετρούλα Λαζαρίδου, βοηθός μικροβιολόγος, πρώην αξιωματικός του Ναυτικού

Αντιπεριφερειάρχης Χαλκιδικής Καραδήμος Θεολόγης, ιδιωτικός υπάλληλος, πρώην πρόεδρος κοινότητας Νέας Φώκαιας

Περιφερειακοί σύμβουλοι Θεσσαλονίκης

1. Αβέστας Στέλιος, εκπαιδευτικός, μουσικός, ιδρυτικό μέλος της Οικολογικής Πρωτοβουλίας Λαγκαδά από το 1993 (Λαγκαδάς)

2. Αγοραστούδης Στέργιος, έμπορος, μέλος των μη κυβερνητικών οργανώσεων «Άρτος – Δράση» και «Πελίτι», μέλος του εναλλακτικού Δικτύου Ανταλλαγής Προϊόντων και Υπηρεσιών (Συκιές)

3. Ανδρεάδης Παναγιώτης, λογιστής, διοίκηση επιχειρήσεων, ελεύθερος επαγγελματίας

4. Αστεριάδης Θεμιστοκλής, σύμβουλος πωλήσεων (Κορδελιό)

5. Βασιλόπουλος Θεόδωρος, οικονομολόγος, μέλος της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελμάτων και εκπρόσωπος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Φοροτεχνικών

6. Γεωργόπουλος Αλέκος, καθηγητής ΑΠΘ, συγγραφέας βιβλίων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πρόεδρος της Οικολογικής Κίνησης Θεσσαλονίκης, εκδότης του εντύπου «Τα Εν Οίκω εν Δήμω»

7. Γρηγοριάδης Γιώργος, ιδιωτικός υπάλληλος, πρώην κοινοτικός σύμβουλος Προχώματος και μέλος ΔΣ του ΒΑΟ -Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος (Κουφάλια)

8. Δασκαλάκης Γιάννης, φυσικός, καθηγητής πληροφορικής, ζογκλέρ, ιδρυτικό μέλος της Οικολογικής Κίνησης Θεσσαλονίκης (Ωραιόκαστρο)

9. Δελής Ιωάννης, επαγγελματίας, μέλος της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας και της Greenpeace (Ανατολικό)

10. Δήμου Τάνια, δασκάλα, εκπαιδεύτρια και διερμηνέας ελληνικής νοηματικής γλώσσας (Φίλυρο)

11. Δόδουρα Έφη, οικονομολόγος, τραπεζική υπάλληλος, πρόεδρος του Ζωοφιλικού Σωματείου «Άργος» (Καλαμαριά)

12. Ζάικος Ηλίας, κιθαρίστας, συνθέτης και τραγουδιστής, ιδρυτικό μέλος των «Blues Wire»

13. Ζώτου Ελεονώρα, οικονομολόγος, νομαρχιακή σύμβουλος Θεσσαλονίκης, αντιπρόεδρος Δικτύου Γυναικών Μεταναστών Β.Ε., πρώην μέλος της Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων

14. Καζάκη Ιωάννα, ζωγράφος, με εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, οργανώτρια ομάδων δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, εκπαιδευτικός (Απολλωνία)

15. Καλιμτζόγλου Σίμος, βιοκαλλιεργητής, οινοπαραγωγός (Γέφυρα)

16. Κοσμίδης Βιτάλης, οικονομολόγος, οικοδόμος, επαναπατρισθείς από Ρωσία (Αμπελόκηποι)

17. Κουζανίδου Ερμιόνη, λογίστρια, χρηματοοικονομικός σύμβουλος (Νεάπολη)

18. Κυπριανίδου Σοφία, ηθοποιός και θεατροπαιδαγωγός, μέλος του Θ.Ει.Κ.Κ. «Πούπουλο» από το 1990

19. Λευκόπουλος Τάσος, γιατρός ακτινολόγος, ποδηλάτης

20. Ματσαρόκας Χρήστος, οικονομολόγος, λογιστής φοροτεχνικός (Προφήτης)

21. Μηντσώρη Μαρία, οικονομολόγος, υπεύθυνη οικονομικού τμήματος στα ΕΛΠΕ Α.Ε.

22. Μπαχάρογλου Κική, βρεφονηπιοκόμος (Αγ. Αναστασία)

23. Μπύρος Θεόδωρος, καθηγητής φυσικός, αναλυτής προγραμματιστής, υποψ. διδάκτορας νανοτεχνολογίας (Πανόραμα)

24. Νικολαΐδου Κορνηλία, χειροτέχνης, ασχολείται με το θεατρικό παιχνίδι

25. Ντελή Αικατερίνη, συνταξιούχος, πρ. στέλεχος Εθνικής τράπεζας (Θέρμη)

26. Παναγιωτοπούλου Μαρία, δασολόγος, ορνιθολόγος, ελεύθερη επαγγελματίας, μέλος της Ορνιθολογικής Εταιρείας από το 1986 (Χορτιάτης)

27. Παπαντωνίου Στρατής, φοιτητής βιολογίας (Περαία)

28. Παυλίδου Δέσποινα, ασφαλιστική σύμβουλος, λογίστρια (Λαγκαδάς)

29. Ρεβενάκης Θεόδωρος, ψυχολόγος στο ψυχιατρικό νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Σταυρούπολη)

30. Σακέττα-Σακιζλή Καίτη, βιοκαλλιεργήτρια, πρώην βιβλιοπώλης (Ρετζίκι)

31. Σιάνη Μαίρη, αισθητικός (Αμπελόκηποι)

32. Στάθης Φώτης, πολιτικός μηχανικός, τεχνικός σύμβουλος για Διαχείριση Τεχνικών Έργων σε βιομηχανία, τουρισμό και ενέργεια (Επανομή)

33. Σταματόπουλος Μιχάλης, βιοκαλλιεργητής, Γ.Γ. της Ένωσης Βιοκαλλιεργητών Β.Ε. (Βασιλικά)

34. Τακόλας Νίκος, ηλεκτρολόγος – μηχανολόγος, υπεύθυνος δικτύων της ΔΕΗ, ειδικευμένος στις ήπιες μορφές ενέργειας (Πυλαία)

35. Τζίμου Χριστίνα, οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων (Ελευθέρια-Κορδελιό)

36. Τιγγιλίδου Καλλιόπη, λογίστρια, μεταπτυχιακό στην Τεχνητή Νοημοσύνη, μέλος της Εθνικής ομάδας ποδηλασίας γυναικών 1998-1999 (Εύοσμος)

37. Τσαλίκη Ελισάβετ, βιολόγος, ιδρυτικό στέλεχος και μέλος Δ.Σ. ΠΕΕΚΠΕ (Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) Κ. Μακεδονίας (Κριθιά)

38. Φουτάκης Δημήτρης, οικονομολόγος-περιφερειολόγος, καθηγητής εφαρμογών ΤΕΙ, πρώην μέλος της Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων

39. Φωτοπούλου Δότα, οικιακά, μέλος της Οικολογικής Κίνησης Θεσσαλονίκης (Ν. Μηχανιώνα)

40. Χατζηκοντίδης Βασίλης, βιοκαλλιεργητής, πρόεδρος του αγροτικού συνεταιρισμού Καλοχωρίου, συντονιστής ανακύκλωσης της Οικολογικής Κίνησης (Καλοχώρι)

41. Χιλιτίδης Οδυσσέας, εκπαιδευτικός, μέλος του ΠΣ των Οικολόγων Πράσινων

Περιφερειακοί σύμβουλοι Ημαθίας

1. Αβραμίδου Αθηνά, εκπαιδευτικός, κοινωνική λειτουργός

2. Γιαννάκη -Πασχούλα Αγγελική, εκπαιδευτικός αγγλικής και ελληνικής φιλολογίας

3. Κακάρογλου Ευάγγελος, οικονομολόγος, εκπαιδευτικός

4. Καραγαβριηλίδης Σίμος, δημοτικός υπάλληλος, επιβλέπων μηχανικός έργων πρασίνου και υποδομής

5. Λογγινίδου Ελένη, δασκάλα

Περιφερειακοί σύμβουλοι Κιλκίς

1. Γραμματικόπουλος Κώστας, ιδιωτικός υπάλληλος

2. Λιόλιος Νικόλαος, ελεύθερος επαγγελματίας

3. Μαραντίδου Έφη, πληροφορικός, τηλεπικοινωνίες

Περιφερειακοί σύμβουλοι Πέλλας

1. Αβραμίδου Σμαρώ Παρασκευή, δημοσιογράφος

2. Αγγελίδου-Τσιφίδα Χριστίνα, φοιτήτρια Παιδαγωγικού τμήματος στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

3. Αμοιρίδης Νικόλαος, προγραμματιστής ηλεκτρονικών υπολογιστών

4. Καλαϊτζίδου Ελένη, εκπαιδευτικός

5. Κιρκινέ Ευαγγελία, εκπαιδευτικός, υποψήφια διδάκτωρ στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Βόλου

6. Μαυρομιχάλη Δέσποινα, καθηγήτρια γαλλικών

Περιφερειακοί σύμβουλοι Πιερίας

1. Αναστασιάδου Σοφία, συνταξιούχος, κοινωνική παιδαγωγός, πρώην δημοτική σύμβουλος Βερολίνου με τους Πράσινους

2. Ζουμπουλίδης Χρήστος, δικηγόρος, μέλος της κοινότητας Ελεύθερου Λογισμικού, ιδρυτικό μέλος της ΜΚΟ “Φίλοι του Περιβάλλοντος” στην Πιερία

3. Καναβάς Δημήτρης, βιο-μελισσοκόμος

4. Μπάρτζος Παναγιώτης, λογιστής, διοίκηση επιχειρήσεων, ξενοδοχοϋπάλληλος

5. Παρτόζης Ιωάννης, εκπαιδευτικός, μηχανολόγος μηχανικός

Περιφερειακοί σύμβουλοι Σερρών

1. Αναστασιάδης Παναγιώτης, οικονομολόγος με ειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα, εργάζεται στην ΕΛ.ΑΣ., προπονητής ποδοσφαίρου

2. Αρμάου Μάριος- Αλφόνσος, βιοκαλλιεργητής

3. Γιανναρίδης Γεώργιος, οικονομολόγος, με ειδίκευση στη διοίκηση επιχειρήσεων και στις δημόσιες σχέσεις

4. Κωστίδου Μυροφόρα, φιλόλογος, συνεργάτης ευρωβουλευτών, μέλος των Γερμανών Πράσινων

5. Μοβσεσιάν Φώτης, αγρότης

6. Ξανθοπούλου Καλλιόπη, εκπαιδευτικός

7. Σωτηριάδης Πέτρος, ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων ΑΠΕ, πρόεδρος της φιλοζωικής εταιρείας «Panidas»

8. Φωτόπουλος Νικόλαος, γεωπόνος, συνταξιούχος Διευθυντής ΑΤΕ

Περιφερειακοί σύμβουλοι Χαλκιδικής

1. Γέργος Ιωάννης, αντιδήμαρχος Δήμου Ορμύλιας, ιδρυτικό μέλος του Πολιτιστικού και Φυσιολατρικού Συλλόγου «Οι φίλοι του Χαβρία»

2. Γρηγοριάδης Πάνος, freelance δημοσιογράφος

3. Μπόγρης Τάσος, βιοκαλλιεργητής, ιδρυτικό μέλος στον πρώτο φορέα στην Ελλάδα οικολογικής-βιολογικής γεωργίας (Σύλλογος Οικολογικής Γεωργίας Ελλάδος)

4. Τριανταφυλλίδης Γιώργος, μηχανικός μεταλλείων, λέκτορας της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, επιστημονικός σύμβουλος της Δ.Ε. του Περιφερειακού Τμήματος Θράκης του ΤΕΕ

No comments yet

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS