4η τοπική γιορτή Οικολογικής Γεωργίας και Χειροτεχνίας

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Δήμου Θεσσαλονίκης (Greenparty) για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος θα πραγματοποιηθεί και φέτος η 4η τοπική γιορτή Οικολογικής Γεωργίας και Χειροτεχνίας. Η Οικογιορτή θα γίνει το τριήμερο 5 με 7 Ιουνίου στο πάρκο του Πεδίου του Άρεως (πάρκο απέναντι από την ΕΤ3).

Το Σάββατο 6/6 θα είναι αφιερωμένο στο Περιβάλλον και η Κυριακή 7/6 αφιερωμένη στα αυτο-οργανωμένα εγχειρήματα της πόλης.
Καθόλη την διάρκεια του τριημέρου θα υπάρχει πλήθος παράλληλων εκδηλώσεων όπως: εργαστήρια, σεμινάρια, συζητήσεις, χορευτικά, μουσικά συγκροτήματα, θέατρο, δράσεις και παιχνίδια για μικρούς και μεγάλους κλπ.

Συμβουλές για… οικολογικές μπουρμπουλήθρες, ζωγραφισμένοι δράκοι και λουλούδια είναι μερικές από τις εκδηλώσεις που μπορούν να απολαύσουν τα παιδιά, ενώ παραπονεμένοι δε θα μείνουν ούτε οι μεγάλοι, καθώς θα πραγματοποιηθούν ενημερωτικές και μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ
Hμέρα αφιερωμένη στο περιβάλλον

12.30-13.00 «Νερό και περιβάλλον», Κίνηση 136.
17.00-18.00 «Ποδήλατο και οικολογία», Γιώργος Φαρφαράς.
18.00-18.30 «Τα βουνά της Ελλάδος σήμερα», Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος (ΕΟΣ) Θεσσαλονίκης.
18.30-19.00 «Το πράσινο στη ζωή μας», Φίλοι του Πράσινου Θεσσαλονίκης.
19.00-19.30 «Η άγρια ζωή της χώρας μας», Δράση για την Άγρια Ζωή.
19.30-20.00 «Δέλτα Αξιού, ένας πολύτιμος υδροβιότοπος δίπλα στην πόλη μας», Φορέας Διαχείρισης Δέλτα Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα.
20.30-21.00 «Διαμόρφωση σχολικού κήπου», Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου-Κορδελιού.
Εργαστήρια-Παρουσιάσεις
12.00-13.00 «Παρασκευή βιοντίζελ», Νέο Θεμέλιο.
17.00-18.00 «Σεμινάριο τυροκομίας», Χρήστος Αγγελοστογιάννης.
18.00-19.00 «Παρασκευή φυσικής κηραλοιφής», Κατερίνα Κατσιμπέρη.
19.00-20.00 «Παρασκευή χειροποίητης σπιτικής μπύρας», Λουκάς Παπαχαραλάμπους.
20.00-21.00 «Βιολογική μελισσοκομία», Σούλης Μίνος.
20.00-21.00 «Παράσταση-Αφηγήσεις» με την Μαρίνα Χατζηκυριάκου.

Για τους μικρούς μας φίλους

10.00-11.00 «Γιόγκα για μεγάλους και παιδιά», με την Αλμπένα.
11.00-12.00 «Face painting», με την Αλεξάνδρα.
12.00-13.00 «Μπουρμπουλήθρες», με την Πετρούλα Λιώρα.
17.00-17.30 «Κουκλοθέατρο: ο γύρος της μπουγάδας σε 30’», Gypsy moth.
19.00-20.00 «Ομάδα Dromocosmicas: παράσταση Muamba».

Μουσικές

21.00-22.00 Σμυρνέικα και ρεμπέτικα με τη Βάσω Βασιλειάδου.
22.00-23.00 Έντεχνο παραδοσιακό ρεμπέτικο, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ.

 

 

 

Leave a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *